Menopauza, klimakterium cz. 11
W okresie przekwitania bardzo przydatną rośliną jest Glistnik jaskółcze ziele ( Chelidonium maius L.).Surowcem jest ziele i korzeń. Z substancji aktywnych istotne są podcas tego okresu alkaloidy izochinolinowe o działaniu silnie rozkurczowym, uspokajającym, przeciwlękowym, przeciwbólowym, żółciotwórczym i żółciopędnym. Inne składniki aktywne to alkaloidy protoberberynowe (berberyna, stylopina), alkaloidy beznofenantrydynowe (chelerytryna, sangwinaryna), alkaloidy protopinowe (protopina, allokryptopina), karoteny, witamina C, kwas kawowy i jego estry, kwas kawoilo-glicerynowy, kwas kawoilo-treoninowy (takze w postaci laktonu), kwas kawoilo-jabłkowy, kwas chelidonowy, glikogen, kwas bursztynowy, wapń, olejek eteryczny.
Napar z glistnika (2 łyżeczki rozdrobnionego ziela lub 1 łyżeczkę rozdrobnionego korzenia na szklankę wrzącej wody; parzyć 20-30 minut). Można przyjmować doustnie w dawce 30-50 ml 2 razy dziennie w razie bolesnych skurczów w obrębie podbrzusza, bolesnej miesiączki, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, nerwic wegetatywnych, lęku i nadmiernego podniecenia nerwowego. Stosowany ponad 3-4 dni powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Znosi objawy kołatania serca i uderzenia krwi do głowy. Glistnik należy do ziół silnie działających, mogących wywołać zatrucie, dlatego
zaleconych dawek nie wolno przekraczać. Nie stosować przy jaskrze.
Dodatkowo świeży sok pomarańczowy (nie nalewka, nie ekstrakt z suchego ziela) z glistnika jaskółcze ziele (zbiór w czasie kwitnienia maj-czerwiec) jest pomocny przy usuwaniu brodawek i raków skórnych (wielokrotne smarowanie), które pojawiają się na skórze.
Komentarze