#sólkuchenna #jodekpotasu #jodanpotasu #przeciwzbrylacz #E536

🧂Czy stosowanie jodku potasu lub jodanu potasu do soli kuchennej przynosi nam korzyści?

 
🍀W czerwcu 2002 r, dyrektywą 2002/46/ WE Unia Europejska dopuściła stosowanie jodków i jodanków sodu i potasu do jodowania żywności, a w Polsce jodanki zostały dopuszczone od września 2010 r.🧂

🍀Jodan potasu zawarty w soli sam  wykazuje efekt prooksdacyjny=prozapalny(efekt ten nie został udowodniony badaniami  w organizmie ludzkim) przy minimalnej ekspozyji na środek prooksydacyjny.  Narażona jest błona śluzowa układu pokarmowego i w mniejszym stopniu tkanki organów też. Możliwe, że minimalna ilość może wywołać efekty uboczne.

🍀Czyli czynnikiem prozapalnym wpływającym na jodanki jest jonowe żelazo niehemowe, które ma działanie prooksydayjne=prozapalne, a takie jest w roślinach, w jajku, w preparatach dla dzieci, suplementach, w produktach mięsnych, gdzie żelazo uwolniło się z hemu. Zapoczątkowany przez takie żelazo stres oksydacyjny (reakcja Fentona, rodnik hydroksylowy) inicjuje toksyczne działanie jodanów.  I powstają stany zapalne w organizmie błony śluzowej jelit, autoimmunologia m.in. choroby autoimmunologiczne tarczycy.

  

🍀W soli kuchennej tylko jodek potasu faktycznie miał działanie prozdrowotne i mógł w jakimś stopniu zapobiegać chorobom tarczycy.

🍀Natomiast są układy wodne tak technologiczne opracowane (inny typ wiązań wodorowych), że jodanki i jodki w tym układzie działają jak należy i są oczekiwane efekty, bo w układzie o którym mówię jony jodu mają ładunek dodatni, w przeciwieństwie do ładunku ujemnego tych jonów w innych substancjach. 

 

 

Wszystko zależy od technologii, nośnika i takie zestawienie jest prozdrowotne i ma wiele patentów na całym świecie.

🍀Problemem w soli jest częste dodawanie przeciwzbrylacza E536- żelazocyjanku potasu (K4[Fe(CN)6]), który jest od dawna znanym związkiem toksycznym. W środowisku kwaśnym żołądka powstaje m.in.  cyjanowodór (taki jak w migdałach), który negatywnie wpływa na płuca. Każda ilość jest toksyczna – długotrwała narażenie - zaburzenia w metabolizmie  całego organizmu – niedotlenienie tkanek.

K4[Fe(CN)6]+6 HCl4 KCl+FeCl2 +6 HCN

Dlatego warto  stosować to sól jodowaną tylko jodkiem potasu i zarazem bez przeciwzbrylacza, np sól kłodawską 🧂- sól kamienna - jest najczystsza pod względem zanieczyszeń np.mikroplastkiem, metalami ciężkimi.

🍀Należy też nie przeceniać jodowania soli kuchennej, ponieważ jod stosowany do jodowania soli  występuje w postaci związków niestabilnych , dlatego tracimy bardzo dużo jodu w czasie przechowywania soli oraz w czasie obróbki termicznej pożywienia. Stąd warto rozważyć odpowiednią suplementację, co jakiś czas lub może być konieczność jej regularnego stosowania – wszystko zależy od danego organizmu. 

Polub post👍 , udostępnij blog 📧

Komentarze

Popularne posty z tego bloga